Stoner: Lorenzo będzie wygrywał na Hondzie

pią, 14 grudnia 2018 godz. 08:44:24 skomentuj motocykle

Casey Stoner & Jorge Lorenzo | fot. Ducati

Były mistrz świata MotoGP – Casey Stoner jest przekonany, że Jorge Lorenzo będzie wygrywał na Hondzie.

Stoner dołączył do fabrycznego zespołu japońskiego producenta w 2011 roku, po wcześniejszej współpracy z Ducati. Wygrał dziewięć wyścigów i zdobył tytuł już w pierwszym sezonie współpracy. Natomiast Jorge Lorenzo przybywa do Hondy po dwóch latach spędzonych na włoskim motocyklu

- Myślę, że Jorge będzie miał łatwiej z przesiadką z Ducati na Hondę - powiedział Stoner dla magazynu speedweek. – Honda jest bardziej jak zwykły motocykl.

Po dziewięciu latach spędzonych z Yamahą, przejście Lorenzo do Ducati w 2017 roku było sporą zmianą. Hiszpan bardzo długo nie mógł odnaleźć się na nowym sprzęcie.

- To zajęło mu dłużej niż się spodziewaliśmy. Jednak Jorge udowodnił, że może wygrywać na Ducati. Przejście do Hondy go zmotywuje - kontynuował Australijczyk. - Nie mam wątpliwości co do tego, na co go stać. Jestem bardzo zainteresowany tym, co się wydarzy.

Pierwsze testy na Hondzie były bardzo pozytywne dla Hiszpana. Trzykrotny mistrz MotoGP zakończył ostatnią sesję na Jerez przed przerwą zimową z piątym czasem. Jego nowy kolega zespołowy Marc Marquez był od niego szybszy o zaledwie 0.135s. Honda zasygnalizowała również, że zamierza dostosować RC213V do życzeń Lorenzo.

- Prawdopodobnie w przyszłym roku tylko specyfikacja silnika i takie rzeczy, jak hamulce, koła czy opony, będą takie same u Jorge i Marca - wyjaśnił. - Honda może mieć różne podwozia, a nawet różne wahacze i geometrię. Kiedy jeździłem dla Hondy, Dani Pedrosa i ja często podejmowaliśmy inne decyzje i wiem np. że Marc zawsze preferował inne ramy i ustawienia niż Dani. Jest możliwe, że Jorge i Marc będą wybierali nawet inne mapowania.

Zimowe testy przedsezonowe ruszają szóstego lutego w Malezji.